Elon Musk Uzaydan İnternet Projesi

 

Mars’a Gidiş Geri Dönüşümlü Roketler ve SpaceX Gibi Bir Çok Projesini Dünyaya Tanıtan ve Gündemden Düşmek Bilmeyen Elon Musk Yeni Projeye Daha İmza Attı..!

Starlink ismi, SpaceX’in geçtiğimiz Ağustos ayında Amerika Birleşik Devletleri Patent ve Marka Ofisi’ne yaptığı bir başvuruda ortaya çıkmış. Reddit Kullanıcılarından Birinin Fark Ettiği Başvuruda SpaceX’in, “kablosuz genişbant iletişim servisleri,” ve “yüksek hızlı kablosuz internet bağlantısı,” gibi servisleri kapsayan yeni uydu ağı için Starlink isminin marka haklarını almak istediği görülüyor.
StarLink Projesinin İlk Uydusu Bu Yıl Uzaya Fırlatılıyor..!

SpaceX 2019’da projeyi resmi olarak başlatmadan önce elbette bazı testlerde bulunacak. Uzaydan internet bağlantısı fikrinin gerçekte çalıştığını ve stabil olduğunu tam olarak görmek isteyen şirket internet sağlayacak uyduların ilk prototiplerini bu yıl içerisinde atmosfere yerleştirmeyi planlıyor. 2018’de Bir Adet Daha Prototip Göndermeyi Hedef Edinen SpaceX, bu prototiplerden olumlu sonuçlar aldığı takdirde 2019 itibariyle de projeyi başlatmayı planlıyor.

SpaceX’in 4425 uydudan meydana gelen internet ağ sistemi Yer yüzü’nden yaklaşık 1100 – 1300 kilometre yükseklikte, alçak Dünya yörüngesinde konumlanacak. İnternet Sisteminin Uzayda Olması Nedeni İle, Yani MS Değerlerinin Yükseleceği Tahmin Edilse de şirket yetkilileri MS Değerlerinin 25ms-35ms gibi oldukça düşük düzeylerde kalacağını ifade ediyor. SpaceX ayrıca uyduların ilerleyen zaman içerisinde gelişen teknolojinin gerisinde kalması gibi bir durumun söz konusu dahi olmayacağını ve uydu sistemlerinin müşterilerinin ihtiyaçlarına ve isteklerine göre yenilenebileceğinin de garantisini vermiş bulunuyor.

Tabi SpaceX 4425 uydu gibi devasa bir sistemden bahsedince akıllara bir “uzay çöplüğü” sorunu da gelmiyor değil. 2016 yılı resmi rakamlarına göre şu anda yörüngede bulunan aktif uydu sayısı 1459, yani SpaceX’in uzaya yerleştirmek istediği sayının yaklaşık üçte biri. Uzay çöplüğünün artık ciddi bir problem haline gelmeye başlamandan dolayı SpaceX’in bu iddialı projesi şimdiden önemli eleştiriler almaya başladı. Bakalım projenin geleceği nasıl olacak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir