Bug ne demek? Bug kelimesi nasıl ortaya çıktı?

Bilgisayar oyunlarını yakından takip edenlerin sıkça karşılaştığı bug terimi ne anlama geliyor? Oyunda bug nedir ve hangi durumlarda yazılımları bugsız olarak nitelendiririz? Bu yazımızda sizlere bu bug ne demek, hangi durumlarda ortaya çıkar, onları anlatacağız.

 

Bu kelime 1800’lü yıllardan beri sistemlerde oluşan hataların tanımlanmasında terim olarak kullanılıyor. Oyuncular ise bu kelimeyi “software bug” yani “yazılım hatası” olarak biliyorlar.

Software Bug tanımı: Bir bilgisayar programı veya sistemde oluşan, istenmeyen/hatalı sonuçlara yol açan hata, kusur, başarısızlık veya arızanın genel adına software bug denir.

Bu hatanın ayıklanma ve düzeltilme işlemine ise “debugging” denmektedir. Çoğu hata bir programın kaynak kodunda veya dizaynında oluşmaktadır. Eğer sistem üzerindeki hata miktarı öngörülenden çok daha fazlaysa ve sistemin çalışmasını ciddi bir şekilde etkiliyorsa buggy terimi kullanılır.

Anlayacağınız bir programın/sistemin doğru bir şekilde çalışabilmesi için bugsız olması şarttır.

Bilgisayara kaçan böcek efsanesi

Birçok insan bug teriminin 1950’li yıllarda gerçek bir böcekten geldiğini düşünmektedir. Gerçekten de 1947 yılında Harvard Üniversitesi’nde röle anahtarına sıkışan bir güve, Amerikan Donanması’na ait Mark II bilgisayarınınçökmesine neden olmuştur.

Teknisyenlerin çabasıyla çıkarılan böcek bugün bile hayli ünlü olsa da, bu kelimenin kökeni yukarıda da bahsettiğimiz gibi Thomas Edison’dan gelmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir