Skip to main content
Sitenizle ilgili anlık, acil, geçici ve önemli bilgileri kullanıcılara duyurabilmenizi sağlar.
Düzenleniyor..!
1. Tema HAZIRLIĞI Tamamlandı..!
2. Eklenti Kurulumu %80
3. Her Hangi Bir Sorun İle Karşılarşırsanız Bizimle İletişime Geçin..!
4. Youtube Kanalı Henüz Açılmadı..!

Sabit

KARADELİK NASIL OLUŞUR?

Karadelikler Yıldızların Ölüm Sancısı Esnasında Oluşmaya Başlar Yıldızın...

Konuyu Görüntüle 31.12.2017
Sabit

AstroFizik Nedir?

Uzay boşluğunda milyarlarca gök cismi bulunmaktadır. Bu gök cisimleri,

Konuyu Görüntüle 31.12.2017

Hoşgeldin, Ziyaretçi
Sitemizden yararlanabilmek için Kayıt olmalısınız.

Kullanıcı Adınız:
  

Şifreniz:
  

Forumda Ara

(Gelişmiş Arama)

Forum İstatistikleri
» Toplam Üyeler: 2
» Son Üye: Administrator
» Toplam Konular: 4
» Toplam Yorumlar: 4

Detaylı İstatistikler

Kimler Çevrimiçi
Toplam: 2 kullanıcı aktif
» 0 Kayıtlı
» 2 Ziyaretçi

Son Aktiviteler
JustApplica WS Kazanana H...
Forum: Bilgi Şubesi Duyurular
Son Yorum: Onur™
15-01-2018, Saat: 17:10
» Yorumlar: 0
» Okunma: 9
AstroFizik Nedir?
Forum: Astrofizik
Son Yorum: Onur™
31-12-2017, Saat: 21:32
» Yorumlar: 0
» Okunma: 57
KaraDelikler Nedir?
Forum: Astrofizik
Son Yorum: Onur™
31-12-2017, Saat: 14:52
» Yorumlar: 0
» Okunma: 52
Bilgi Şubesi Sosyal Medya
Forum: Bilgi Şubesi Duyurular
Son Yorum: Onur™
29-12-2017, Saat: 14:27
» Yorumlar: 0
» Okunma: 53

 
Exclamation JustApplica WS Kazanana Hosting..!
Yazar: Onur™ - 15-01-2018, Saat: 17:10 - Forum: Bilgi Şubesi Duyurular - Yorum Yok

JustApplica Seri WS Kazanana 
Hosting Verilecek..!

Kazananlar

  • ---
  • ---
  • ---

Bu konuyu yazdır

  AstroFizik Nedir?
Yazar: Onur™ - 31-12-2017, Saat: 21:32 - Forum: Astrofizik - Yorum Yok

Uzay boşluğunda milyarlarca gök cismi bulunmaktadır. Bu gök cisimleri, gerek yapı gerek de şekil bakımından birbirinden farklı özellikler göstermektedir. Astrofizik, uzay boşluğunda bulunan gök cisimlerini, bu gök cisimlerinin içerisinde bulunduğu olaylarının kimyasal ve fiziksel yapılarını ve de özelliklerini inceleyen bir bilim dalıdır. Astrofizik alanında yapılan bu inceleme ve araştırmaların ise sadece tek bir kaynağı bulunmaktadır. Bu kaynağın ne olduğuna bakıldığında ise karşımıza, gök cisimlerinden yayılan ışıklar ve elektromanyetik dalgalar çıkmaktadır. Uzayda yer alan her gök cisminin, bir çekim ve etki alanı bulunmaktadır. Aynı zamanda bu cisimler, elektromanyetik dalgalar yaymaktadır. Bu elektromanyetik dalgaların ölçümü, son derece teknolojik aletler sayesinde yapılmaktadır. Ölçümlerin ardından elde edilen bilgiler, fizik ve kimya bilimindeki bilgilerle karşılaştırılır ve ardından değerlendirme sürecine geçilir.

Astrofizik bilim dalında, uzayda yer alan gök cisimlerinden yayılan dalgalar oldukça büyük anlamlar ifade etmektedir. Bu bilim dalının ortaya çıkışı incelendiğinde, gök cisimlerinden yayılan ışığın etkisi çok büyüktür. Geçmişe doğru gidildiğinde, insanlar uzaydaki bazı cisimlerin ışık yaydıklarını fakat hareket etmedikleri görmüştür. Bazı gök cisimlerinin ise yaydığı ışığın konumuna ve şiddetine göre yer değiştirdiklerini insanlar fark etmiştir. Bu gözlemler sonucunda gezegenler ve yıldızlar arasında çeşitli farklılıklar olduğu anlaşılmıştır. Böylece astrofizik biliminin temelleri atılmıştır. Astrofizikten önce, astronomik fotometri bilimi doğmuştur. Bu bilim dalında, gök cisimleri görülen parlaklık seviyelerine göre sınıflandırılmıştır. Gök cisimlerinden çevreye yayılan ışık bolometrik yöntemlerle ölçülmüştür. Bu ölçme, sıcaklığı belirleme esasına dayanmaktadır. Bu sayede, astronomik fotometri bilim dalında gök cisimlerinin sahip olduğu sıcaklıklar belirlenmiştir. Yine bu bilim dalında yıldızların yaydığı toplam enerji de hesaplanmıştır. Fakat bu hesaplamanın gerçekleşmesi için bir ön koşul gereklidir. Bu ön koşul ise, yıldızların dünyaya olan uzaklığının bilinmesidir. Bir gök cisminin parlaklığı zamanla değişirse, bu yıldızın nasıl meydana geldiği ve yapısı hakkında bilgilere ulaşılabilmektedir.
5192_ast3-300x168.jpg

Astrofizik bilim dalı, gelişen son teknolojiyle birlikte oldukça büyük ilerlemeler göstermektedir. Gök cisimlerinden gelen ışık, son teknoloji uzay cihazları sayesinde tespit edilir. Bu cihazlar sayesinde, gök cisimlerinden yayılan ışınlar, herhangi bir değişime uğramadan tespit edilirken, araştırmalar son derece bilimsel bir şekilde yürütülür. Bu gök cisimlerinin yaydığı elektromanyetik dalgalar ve radyasyonlar, uzay araçları ve istasyonlarca belirlenmektedir. Astrofizik alanında yapılan bu tür gözlemlere, spektroskopik yani tayf gözlemler adı verilmektedir. Yapılan araştırmalarla, cisimlerin belli dalga boyutlarında elektromanyetik dalgalar yaydıkları ve de bu cisimlerin bu dalga boylarındaki radyasyonu yuttukları belirlenmiştir.

Astrofizik biliminde yapılan tayf gözlemler sayesinde, hem bu yutulan radyasyon hem de elektromanyetik dalgalar hesaplanmaktadır. Bu hesaplamalar sayesinde, gök cisimlerinin ve olaylarının hem fiziksel hem de kimyasal yapısı ortaya çıkarılmaktadır.Bu konuyu yazdır

  KaraDelikler Nedir?
Yazar: Onur™ - 31-12-2017, Saat: 14:52 - Forum: Astrofizik - Yorum Yok

Kara Delikler Ölmek Üzere Olan Yıldızların Patlamasıyla (HiperNova) Meydana Gelen Oluşumlardır 
Karadelikler Öyle Garip Oluşumlardır ki Bütün Fizik Kurallarımız Karadelikte Çöküyor.

KARADELİK NASIL OLUŞUR?

Karadelikler Yıldızların Ölüm Sancısı Esnasında Oluşmaya Başlar Yıldızın Yakıtının Tükenmeye Başladığı Andan İtibaren Yıldız Hidrojen Yakıtı Bittiğinde Daha Ağır Elementler Olan Uranyum , Demir 
Gibi Ağır Elementleri Yakar Ama Yakıtı Biten Yıldız İç Çekim Dengesini Kaybeder ve Yıldızın Çekirdeği Kendi Ağırlığı Altında Ezilir ve İşte o An Kara Delik Oluşu Verir.

ve İçeriden Kendini Yemeye Başlar ve Çok Büyük Bir Sıkışma ve Basınç Sonrası Yıldız Çökmeden Karadelik Büyük Bir Patlama Oluşturarak (HiperNova) Yıldız İnfilak Eder

hipernova.jpg

Ve Karadeliklerin Çekim Kuvveti O Kadar Güçlüdür Ki Işık Bile Karadeliğin Çekim Kuvvetinden Kaçamaz İşte Bu Yüzden Karadelik Adını Almıştır.
Karadelikleri Ancak Bir Yıldızı Atomlarına Ayırırken Işığın Bükülmesiyle Oluşan Görüntüde İzleyebiliriz.
Eğer Dünyaya Gelirse ve Biz Karadeliği Görürsek Her Şey İçin Çok Geç Olmuş Olacaktır..!

krd-8599.jpg

Bu konuyu yazdır

Exclamation Bilgi Şubesi Sosyal Medya
Yazar: Onur™ - 29-12-2017, Saat: 14:27 - Forum: Bilgi Şubesi Duyurular - Yorum Yok

Bilgi Şubesi İnterActive Service ™

Youtube Hesabı Çok Kısa Bir Süre Zarfı İçerisinde Açılacaktır..!
Bunun Dışında Sadece Twitter Hesabı Bulunacaktır..!

Bu konuyu yazdır